24 Mayıs 2012 Perşembe

Qiang Huang

Pek çok insan, fizik ve sanat,ta başarılı kariyer iddia edemez. Qiang  Huang, 1959 yılında Pekin, Çin,de doğdu ve amcasının çizimlerini izleyerek büyüdü. Profesyonelce eğitilmiş, amcası Çin'in güneyinde lise sanatı öğretti ve aynı zamanda bir şehir,de sanat programı için çalıştı. 

Huang sanat peşinde değildi. Liseden sonra, 1982 yılında bir fizik diplomasını aldıktan, Hefei, Anhui Eyaleti Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde okudu. O, sonra birkaç yıl çalıştı. 1985 yılında, Kentucky Louisville Üniversitesi ona fizik yılında master programı için burs teklif etti. 

Yüksek lisans derecesini tamamladıktan sonra, Huang, bir doktora ihtiyacı olacağını biliyordu. O Huntsville Alabama Üniversitesi'nde kabul edildi ama 1993 yılında kazanılan doktora, orada ikinci bir yüksek lisans tamamlamak için gerekli oldu. Ve tabii ki bu çalışmaların hepsi, Çince ve Mandarin sonra, İngilizce-üçüncü dilde yapılmıştır.

Huang evlendi, Huntsville, Song Yuehong ve ardından Huang çift holografi yaparken bir start-up şirketine katıldı, New Hampshire, taşındı. 

Huang hala çoğunlukla can çiziyor, zengin, canlı renk ve ışık ile yaptığı görüntüleri parıldıyor. Portakal, elma ve armut içinde aydınlatılmış görünmektedir. Cam şişeler, bakır tencere ve kendilerine ait bir yaşam ile seramik parlıyor. Yaptığı bilimsel arka plan göz önüne alındığında, Huang yaptığı resimlerinde ışıgı ustaca kullandığı da hiç şaşırtıcı değil.

Amcası,ndan gelen ana temellerini öğrendiginden beri o güne kadar Huang iki şey tarafından motive olmakta, sadece on iki yıl önce yağlı boya başladı. Birincisi, o ve eşi ve çocuğu, Jonathan (kim şimdi 14 ) Austin,de yepyeni bir eve taşındı.

"Ben şahsen güzel bir şeyler yapmak ve güzelliği paylaşmak için kendimi sorumlu hissettim"diyor.

O, daha sonra, pratik ve felsefi her ikisi tarafından, bilgisini arttırmak için yola çıktı. örgün eğitim olmadığı için atölyelerde egitime başladı. Bu atölye calismasi son derece saygın figüratif sanatçı Scott Burdick ile oldu. 

Ayrıca eserlerini okudu, ve John Singer Sargent, Nicolai Fechin, William Bouguereau, ve Lawrence Alma-Tadema dahil olmak üzere,19. yüzyıl ressamları esinlenilmiştir.

Onu ve Eserlerinin temsil edildigi Sanat Galerileri; InSight Galerisi, Fredericksburg, Teksas; Riverbend Güzel Sanatlar Galerisi, Marble Falls; Fountainside Güzel Sanatlar Galerisi, Wilmington, NC, Galerie Kornye West, Ft. Worth, Teksas; Corse Gallery & Atelier, Jacksonville, FL; www.qhart.com

Link

araştırma/forschung/research: icik yakup

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder