31 Mayıs 2012 Perşembe

Gabriel Picart

Gabriel Picart Akdeniz'in bu güzel kenti Barcelona,da doğdu. Bu sanatsal başarı şehri Barcelona derin ve zengin geleneklere batmış bir şehir, çünkü Barcelona Picart tarihine önemlidir ki, örneğin, şöhret yolunda Picasso'nun ilk durağıdır.

Picart 1962 yılında doğdu. Park Güell dünyanın en ünlü yerlerinden biridir. Ayrıca, Barselona'nın en önemli turistik değerlerinden biridir. Büyük Katalan mimar Antoni Gaudi tarafından düzenlendi. Park Güell kendi ütopik vizyonunu gerçekleşmesi oldu. Orası yeryüzünde bir Cennet gibi yüzyılın ilk başında bu Park tasarlanmıştır.


Park Güell, Gabriel,in cocuklugunda oyun alanı oldu. Bu gibi sanatsal bir ortam-görkem içinde sanata karşı ilgi olacağını hiç şaşırtıcı değil.


Picart her zaman elinde bir kalem vardı. Genç oldugu zaman, anne ve babasının ana kapısı karşı taraftaki diğer pavyonu kiralamıştı. Bu yapı, garip biçimli kule, üstünde bir çift çapraz taşıyan (daha sonra Barselona'nın önemli kültürel simgelerinden biri) yıllardır Gaudi'nin atölyesi olmuştu. 1980'lerde, hem pavyonlar ve Park Güell kendisi "İnsanlığın Mirası" parçası olarak UNESCO tarafından korunma kapsamına alındı. Bu köşk,ü o seçti ve orada ilk işi sanatsal olarak ilk atölyesini kurdu.


Gabriel mimarlık alanındaki kariyerinden vazgeçti ve yağlıboya,da karar kılarak bağımlısı oldu.
O profesyonel bir sanatçı olma kararı ardindan ünlü illüstratör Enric Torresprat karşılamasi iyi bir şans oldu. 


Büyük sanatçıların danışmanlıklari ile, Gabriel tuval, rendering ve yüzeye orta teknik uygulama hazırlanması, insan figürü ve çizim sırları yanı sıra karıştırma boya tekniklerini öğrendi.

Illüstratör olarak Picart kariyeri çiçek, kendisinin Avrupa'da komisyonlar için çalıştı. 1985 yılında, New York'a ilk gezisini yaptı.


Picart hızla Amerika ve Kanada'daki tüm önemli yayınevlerinden tanındı. O reklam ajansları, grafik tasarım firmaları ve katalog evler için de çalıştı. Kısacası, şimdiye kadar temsil etmiş türünün en iyi ticari sanatçısı oldu. 


Güzel sanat koleksiyoncusu illüstratör olarak Picart,ın eğitiminin öneminin farkında.
Picart güzel sanatlarda resim yapmak için vakit buldu ve Barselona,nin prestijli galerisi Sala pares,te yaptığı çalışmaları gösterimlere başladı. 


1996 yılında Sedona'da WolfWalker Galerisi'nde ilk gösterisi vardı. 

Bu hızla o zamanda İspanya'da çalışan önde gelen çağdaş figüratif ressamların bazı arasındaydı. 

New York, Büyükelçi Galerisi'nde Katalan bir grup sanatçı gösterisinde onun katılımı izlendi. 

Gabriel Picart ince bir sanat atölyesinde ressam olarak dogru yoldaydı. 

ABD ,de Galeriler onun resimleri taşımayı(temsil etmeyi ve sergilemeyi) istedi.

Picart resimlerinde önemli eleştirmenler ve koleksiyoncuların özel ilgi veya ABD'de en tanınmış galerilerde bazı sergileri olmuştur. 


Chagall, Miro, Dali ve Picasso gibi fırça devleri ile beraberce eserleri yan-yana duvarlari süsledi.

Link

araştırma/forschung/research: icik yakup

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder