1 Mart 2012 Perşembe

William Etty


William Etty (10 Mart 1787, York - 13 Kasım 1849), nü tablolarıyla tanınan İngiliz ressam.
Etty, babasının isteği üzerine yedi sene boyunca Hull'da bir matbaacının yanında çırak olarak çalıştı. 1806 yılında, amcası William Etty, onu Londra'ya davet ederek resim üzerine çalışmasını istedi. 1807 yılında, Kraliyet Akademisi'ne girerek Henry Fuseli'nin altında çalışmaya başladı. Ayrıca, bir sene boyunca da sanatını çok etkileyen Sir Thomas Lawrence ile birlikte çalıştı.
Londra Ulusal Galerisi'nde pek çok eski ustanın resmini kopyaladı. 1816'da Paris ve Floransa'yı ziyaret etti. 1822'de ise uzun bir İtalya seyahatine çıktı ve bu ülkede vaktinin büyük kısmını Venedik'te geçirdi. Venedikli ustalar üzerine yaptığı çalışmalar sonucunda renk kullanımını çok geliştirdi.

Ressamın eserleri önemli Britanya galerilerinde sergilendi. 1824 yılında İngiltere'ye döndükten sonra yaptığı Pandora Crowned by the Seasons isimli tablosu büyük takdir kazandı. Etty, 1828 yılında Ulusal Akademi'ye girdi. 1848 yılına kadar Londra'da kaldı. Fakat sağlık problemleri sebebiyle emekli olarak York'a taşındı ve bu şehirde vefat etti.
Etty, çok düzensiz resimler yaptı. Çalışmalarında göz alıcı, parlak fakat gerçekçi renkler kullandı. Kompozisyonları çoğunlukla başarılı olmasına rağmen çizimlerinde zaman zaman hatalara rastlanabiliyordu. Tablolarında çoğunlukla ahlaki dersler vermeye çaba gösterdi. Kendisi en başarılı çalışmaları olarak The Combat, üç Judith tablosu, Beniah, David's Chief Captain, Ulysses and the Sirens ve üç adet Jeanne d'Arc tablosunu kabul eder.

The Combat isimli tablosu çok büyük boyutlardadır. Hiçbir alıcı çıkmayan bu eseri Etty'nin arkadaşı ressam John Martin 300 Sterlin'e satın almış ve atölyesine asmıştır. Bu atölyede Lord Darnley tarafından görülen tablo, Darnley'nin Etty'e Paris'in Yargısı'nı sipariş etmesine sebep olmuştur.

Etty'nin heykeli
1911 yılında, Etty'nin bir heykeli yapıldı ve bu heykel York Sanat Galerisi'nin önüne yerleştirildi. Etty, sanat tarihçileri tarafından, klasik konularda resim yapan on dokuzuncu yüzyıl ressamları arasında değeri bilinmemiş ve yeterince tanınmamış kabul edilir. Etty'nin arkasından gelen ve çıplak resimleri yapan tek bir ressam olmuştur: William Edward Frost.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder