12 Ekim 2012 Cuma

Huseyin Yildirim

Ressam Hüseyin Yıldırım, 1962 yılında Ankara’da doğdu. 
1979-1983 yılları arasında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’nde öğrenim gördü. 
Bu kurumda Zahit Büyükişleyen, Hasan Pekmezci, Sabri Akça, Mürşide İçmeli ve Hayati Misman’ın öğrencisi oldu. 1985-1991 yılları arasında  Eskişehir’de çeşitli ortaöğretim kurumlarında ve Yunus Emre Öğretmen Lisesi’nde resim ve sanat tarihi öğretmenliği görevinde bulundu. 
1991-2010 yılından bu yana Ankara’da sürdürdüğü görevinden emekli oldu. 
1982’den bu yana 18 kişisel sergi açan ve 100’ün üzerinde karma sergiye katılan sanatçının, yurt içi ve yurt dışında özel ve resmi koleksiyonlar ile Cumhurbaşkanlığı, Kültür Bakanlığı, müzeler ve çeşitli bankaların koleksiyonlarında çok sayıda yapıtı yer almaktadır. 
Paris, Brüksel, Amsterdam, Madrid, Barselona, Toledo, Roma, Floransa, Siena, Venedik, Köln, Hamburg, Berlin, Münih, Kahire, Budapeşte, Viyana, Prag, Pekin, Şangay kentlerinin, müze ve sanat merkezlerini inceleme olanağını buldu. 
T.C. Kültür Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen "Türkiye Resimleniyor" ve "Garlar" projelerinde görev aldı. 
Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği ile Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği üyesi de olan Yıldırım, resim çalışmalarını kendi atölyesinde sürdürmektedir. 
Çalışmalarında ağırlıklı olarak işlediği kapı ve güvercin temaları ile tutsaklık ve özgürlüğü simgelemekte, aynı zamanda kapılarını açarak özgürlüğe giden yolu da göstermektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder