13 Ekim 2012 Cumartesi

Mehmet Yangir

Ressam MEHMET YANGIR, 1983 Adıyaman'da doğdu. 
Ressam Mehemt Yangir, 2005 Mersin Üniversitesi G.S.F. Resim Bölümü'nden  mezun oldu. 
M. Yangır, özel atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

KİŞİSEL SERGİLER
2011 Galeri Soyut - Ankara

ÖDÜLLER:
2009 T.P.A.O."Bana Şehrini Anlat"  Konulu  Resim Yarşması 1. lik Ödülü

*   *   *
Mehmet Yangır Resimi Üzerine;

"Genç sanatçı Mehmet YANGIR, daha birkaç yıl öncesine kadar-her ressamın ilk evresinde olduğu gibi - resimlerinde daha naturel ve realist bir yaklaşım sunusu yaparken, düşünsel evrimin ışığında doğal süreci izleyerek, resimlerinden natüralist tavrı atıp, realist görünümü en büyük malzeme olarak kullanarak izleyiciye kendine has sürreal yetisini sunmaktadır. 
Sanatının evrelerine bizzat tanık olmam, Yangır'ın resimleri hakkında çok daha belirgin düşünceler sunmamı sağlıyor. 
Bazı resimlerinde, insan figürünü bir müzik aleti ile birleştiren Yangır, figürdeki mimik ve özellikle kol ve ellerdeki, adeta "tarza" doğru sürüklenen belirgin tavır ve karşısında duran müzik aleti ile, izleyici zihnini normal düşüncelerden saptıracak ölçüde farklı irdelemelere yönlendirmektedir.
Bununla beraber figürün teni üzerinde uyguladığı iskambil kağıdı sembolleri ve benzeri iz ve işaretler, insan yaşamının belki de kumar ve rollerden ibaret olduğunu bizlere anlatmakta.
Son işlerinde figür ve nesneleri uzay-mekan ikileminde -ikilisinde-  ele alan genç sanatçı, izleyicinin nesneleri rahatlıkla kavramasına yetecek uygun boşluklar bırakmakta.
Ressam paralel olarak tuvaldeki bazı alanlarda, canlı renkleri lekesel figür halinde biçimlendirerek tuvalinde nesne olarak görev vermektedir.
Mehmet Yangır'ın, dikkatle izlenmesi gereken bir üslubun sahibi olduğunu düşünüyorum. 
İlerleyen dönemlerde, büyük ustaların kıvamına ulaşması şaşırtmayacaktır. Fatih KARAKAŞ - Aralık 2010


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder