14 Ekim 2012 Pazar

Merih Akcam


Ressam Merih Akçam, 1955`de İstanbul`da doğdu. Babası eski İstanbul Osmanlı eşrafından sancak livası Abdülhalim Paşa`nın torunudur. 

Annesi, Almanya`da kraliyet başmimarı gibi ünlü fertleri olan Schinkel ailesindendir. Onüç yaşında özel olarak batı felsefesi ve insan psikolojisi dersleri almaya başladı. 
Özellikle metafizik alanında, çalışmalar yaptı. Ağabeyi Haluk Akçam`dan eski medeniyetler, okültizm ve semboller hakkında uzun yıllar eğitim gördü. Merih Akçam ilk sergisini 1969`da Kadıköy`de açtı. 
1972`de Kadıköy Kız Koleji`den mezun olduktan sonra kendisini bütünüyle sanat eğitimine verdi. Akademi`nin (M.S.Ü) hocalarından özel dersler aldı ve desenini geliştirdi. 
Semiha hoca, Münevver hoca, İsmet Toprak, Mehmet Pesen ve Prof. Devrim Erbil ile birlikte çalıştı. 1969`da natürmort ve peyzaj ile başladığı sanat hayatında, 1982`de kişisel sanat görüşü oturduktan sonra da 1990`da “sürreal sembolizmin soyutlaması” diye isimlendirdiği metafizik ve ezoterik astroloji temalarının ağırlık kazandığı eserlerini vermeye başladı. 
1990`dan bu yana Prof. Devrim Erbil ile çalışmalarını sürdüren Akçam, gravürde de önemli aşama gösterdi. 
Yaşam, yaşamın sırrı ve yaşam ötesi ile ilgili düşüncelerini eserlerinde yansıtmaya çalışan Merih Akçam dört ana unsuru işlemektedir. Bunlardan “su” ağırlıklı olarak çalıştığı konu.
 Suyun değişik özelliklerine, yaşam ve ötesi ile insan ve duygular çerçevesinde yeni bir anlam vererek, su sembolünün metafizik alemdeki boyutunu dile getiriyor.
Bugüne kadar 84 karma, 27 kişisel sergi açan sanatçının eserleri yurtiçi ve yurtdışında özel koleksiyonlarda yer almaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder