3 Ekim 2012 Çarşamba

Yim Mau-kun


Ressam Yim Mau-kun, 1942 yılında Hunan Çin eyaleti doğumlu. O, Guangzhou Güzel Sanatlar Akademisi mezunudur. Ressam, 1965 yılında mezun olduktan sonra, Guangdong Eyaleti Sanatçılar Derneği katıldı. O Ulusal Çin Sanatı Sergisi ve Guangdong Eyaleti Sanat Sergisi'nde birincilik ödülünü kazanan runner-up olarak geniş beğeni kazandı. Guangdong Eyaleti Zhaoqing Bölge Tiyatrosu,nda on beş yıl bir sahne tasarımcısı (1980 1965 'dan itibaren) olarak çalıştı.
Çin,de ve Yim,in kaderi değişmişti. 1980 yılında, Yim Hong Kong'a taşındı ve kısa sürede büyük bir yetenek bir sanatçı olarak tanındı. 
Onun resimleri 1981 yılında Kaliforniya, ABD, Simic Galerisi'nde sergilendi. 1985 yılında Hong Kong'da yaptığı ilk solo sergisi vardı.  
O şirket yöneticileri, politikacılar ve Tayvan diğer birçok önemli şahsiyetler için birçok portreye imza attı. O, (1989 yılında), yaşamakta ve çalışmakta oldugu Taipei taşındı.
Tayvan,a taşındığından beri, Yim profesyonel kariyerinin odağı, modern Tayvanlı yanı sıra antik Çin tarihinin esinlenerek anlatı resimlerinde olmuştur. Geçtiğimiz on yıl içinde, o Tayvan'da çok sayıda prestijli kişisel sergi düzenledi ve birçok sanat kitapları yayınladı. 
Eserleri Birleşmiş Günlük ve Çin Times ve popüler televizyon programları tanıtıldı gibi büyük Tayvanlı gazete tarafından özellikli ve gözden geçirilmiştir. 
Ayrıca, sık sık güzel sanatlar akademileri, müzeleri konferanslar ve gösteriler tutmak için davet edilir. Ressamlığı üstün başarıları nedeniyle, 1999 yılında Güzel Sanatlar Akademisi Guangdong onursal yurtdışı sanatçı ve El Sanatları ve 1997 yılında Çin'de Hunan Eyaleti Güzel Sanatlar Changde Koleji onursal başkanı olarak atandı. 
O, Amerika'nın 2005 Uluslararası Rekabet Portre Derneği Birincilik Ödülü kazandı.


Araştırma / Forschung / Research: Icik Yakup

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder