25 Ekim 2012 Perşembe

Pham Luan

Ressam Pham Luan Hanoi, Vietnam,da 1954 yılında doğdu. 
Pham Luan, Sanat Üniversitesi girerek sanat hayalini gerçekleştirmek istiyordu. Ancak o zaman, Vietnam,da savaş sürüyordu. Hanoi Öğretmen Koleji'ne gitti. 1972 yılında üniversitede ilk yıl boyunca, o zorunlu askerlik hizmetini yerine getirmek için çağrıldı.

Vietnam Thanh Hoa iline seyahat etti. Bu süre zarfında Luan savaş sırasındaki sıkıntıya rağmen kroki ve resim yapmaya devam etti. 
O gördügü herşeyi çizimler ile yaşadıklarını kaydetti. Pham Luan,in askeri seferlerberligi Mayıs 1975 yılında sona erdi ve daha sonra onun çalışmaları ile devam etmek için geri geldi. Mezun olduktan sonra Luan teknik çizimleri öğretmeni olarak çalıştı.
O, 1990 yılında Pham Luan öğretimini durdurmak ve 1991 yılında ilk kişisel sergisine hazırlık için bir ressam olarak tam zamanlı çalışmaya karar verdi. 
1994 yılında açılacak olan yeni sergisi olarak göstermek çok coşku ile karşılandı. 1997 yılında yurtdışında Pham Luan ilk sergisini açtı. 
O zamandan beri Pham Luan resimlerinde birçok şehir ve Hong Kong, Singapur, Londra, New York ve Chicago gibi yurt dışında pek çok sergiye çikmistir.
Pham Luan eserleri ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Hollanda, İsveç, Hong Kong, Singapur ve SAİK özellikle özel koleksiyonlarda Duke Vietnam ve çok sayıda özel koleksiyonlarda Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi koleksiyonlarında özellikli eserler olmuştur.

Link

Araştırma / Forschung / Research: Icik Yakup

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder