17 Ekim 2012 Çarşamba

Aysegul Yarar

Ressam AYŞEGÜL YARAR, Ankara'da doğan sanatçı, Gazi Üniversitesi Resim Bölümü'nü 1986' da Söbütay ÖZER'in Atölyesi'nden mezun olarak bitirdi. 
1994-1996 yıllarında Hacettepe Üniversitesi Resim Bölümü'nde Zahit BÜYÜKİSLEYEN ve Veysel GÜNAY'dan Lisansüstü dersler aldı. 
Sanatçı, bugüne kadar ondört kişisel sergi açtı. Bazı uluslararası fuar organizasyonlarına katılan sanatçının birçok yarışmada sergilenmeye değer eserleri bulunmaktadır.
Halen sanat eğitimcisi olarak T.C M.E.B bünyesinde görev yapmakta ve çalışmalarına kendi atölyesinde devam etmektedir.
Günümüz toplumlarında pek çok bireysel ve toplumsal trajediye neden olan doğa ve kültür arasındaki gerilimi yansıtmakta olan sanatçı, çalışmalarında sadece insan ve doğa ilişkisini değil, insanın kendi doğasıyla olan ilişkilerini de sorgulamaktadır.
Bedeni var olduğu biçiminin dışında ve düşüncenin örselediği duygu bileşkelerinde gören insanın akıl hakimiyetini zaman zaman ironik karşıtlıklar içinde irdeliyor. 
Yeni dönem çalışmalarında geçmiş ve gelecek arasındaki bağlantıları evrensel temalara aktarırken dilin varoluştaki önemini hiyeroglif yazıların tekrarında ve soyut mekanlardaki sembollerde görürüz.

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) ve Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği (BRHD) üyesi olan sanatçının yurtiçi ve yurtdışı koleksiyonlarda resimleri bulunmaktadır. Çok sayıda karma sergiye katılan sanatçının çeşitli yarışmalarda sergilendirmeye değer eserleri bulunmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder