11 Nisan 2012 Çarşamba

Agha Reza Reza-e Abbasi


Agha Reza Reza-e Abbasi (ayrıca Reza Abbasi) (1565 - 1635), I. Şah Abbas yönetimindeki Safevi döneminin gözde okulu, İsfahan Okulu'nun en tanınmış nakkaş, ressam ve hattatıdır.
Pers ressamların en önde gelenlerinden biridir. Eğitimini babası Ali Asghar'ın imalathanesinde aldı ve genç yaşta I. Şah Abbas'ın atölyesine alındı.

38 yaşında Abbasi ünvanını aldı fakat hemen sonra, halktan insanlarla özgürce dostluk edebilmek için Şah'ın yanından ayrıldı. 1610 yılında tekrar geri döndü ve ölümüne kadar Şah'ın yanında kaldı.

Sanatı
Saki Reza Abbasi, 1609; Moraqqa’-e Golshan, İsfahan, İran; Golestan Sarayı
Uzmanlık alanı
Pers minyatürüy. Daha sonra Safevi sarayında popüler olacak olan bir tarzı vardı. Bu tarzda doğal nesneleri efemine ve izlenimsel bir şekilde resmediyordu.
Çoğu çalışmasında saki olarak genç yakışıklıları tasvir ediyordu. Louis Crompton'a göre bu, yaşlı bir erkeğe iltifat etmek için "genç erkeksi güzelliği takdir etmek" olarak ortaya konulan bir Pers geleneğiydi. (2003, p.171).

Bugün eserleri Tahran'da adını taşıyan bir müzede ve Smithsonian, Louvre ve Metropolitan Sanat Müzesi gibi pek çok büyük müzede sergileniyor.

Kaynak Link

araştırma/forschung/research: icik yakup

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder