28 Eylül 2012 Cuma

Rudolph Carl Gorman

Ressam R. C. Gorman (26 Temmuz 1931 - 3 Kasım 2005) Navajo Nation bir Kızılderili sanatçı. New York Times tarafından "Amerikan Hint sanatının Picasso,su" olarak anılacaktır. Onun resimlerinde Kızılderili kadın öncelikle ve aynı zamanda heykel, seramik, ve taş litografi çalışmış olsa da, sıvı formlar ve canlı renkler ile karakterizedir.  
Gorman Chinle, Arizona,da doğdu.

Gorman, Navajo Hogan,da büyüdü. Ressam, 3 yaşında çizime başladı. Büyükannesi Navajo söylenceleri anlatırken ve sanatçının atalarının yaptığı şecere numaralandırma, onun yükselmesine yardımcı oldu. Onu bir sanatçı olma arzusunu alevlendirdi. 
Onun teyzesi ile Kanyon Chelly,de  koyun otlatırken, o kayalara, kuma ve çamur üzerine çizmek hoşuna gidiyordu. R. C. Gorman, kil ile heykeller yaptı.
O tam zamanlı bir sanatçı olmak için bir öğretmen tarafından, Ganado Presbiteryen Misyonu Okulu'na yatırılır. Liseyi terk ettikten sonra, o edebiyat alanında ihtisas üzerine üniversiteye girmeden önce Donanmada görev yaptı ve minored Kuzey Arizona Üniversitesi'nde sanat egitimi aldı.
1958 yılında Amerika Birleşik Devletleri dışında çalışma Navajo Tribal Konseyi ilk burs aldı. 
Mexico City College'de sanat programına kaydoldu. Daha sonra o da bir model olarak çalıştı San Francisco State Üniversitesi'nde sanat eğitimi aldı.
Gorman 1968 Taos , Navajo Galeri açarak, California New Mexico'ya taşındı. Bu ilk Kızılderili ait sanat galerisi oldu.
1973 yılında, çalışmaları New York'taki Metropolitan Müzesi'nde düzenlenen gösteri,de gösterildi ve bunu yaşayan tek sanatçı oldu. Onun parçalarından biri serginin kataloğunun kapağı için seçildi.
Harvard Üniversitesi 1986 yılında "Amerikan sanat ve Kızılderili kültürünün önemli katkıları" için onu tanıdı, ve San Francisco Belediye Başkanı Dianne Feinstein "Gorman Günü" olarak 19 Mart ilan etti.
Onun ünlü arkadaşları ve eserlerinin koleksiyoncusu olanlar ve potrelerini yaptıgı Elizabeth Taylor, Danny DeVito, Arnold Schwarzenegger, Barry Goldwater, Gregory Peck, Erma Bombeck, Lee Marvin, Jackie Onassis gibi sanatcılar bulunmaktadır.
18 Eylül 2005 tarihinde, Gorman evinde düştü ve Taos Holy Cross Hastanesi'ne götürüldü. 26 Eylül'de, o Üniversitesi Hastanesi (Albuquerque) transfer edildi. O 3 Kasım tarihinde yaşında 74 yaşında öldü. New Mexico Valisi Bill Richardson onuruna bayrakları yarıya indirmeyi emretti.
Link

Araştırma / Forschung / Research: Icik Yakup

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder