13 Eylül 2012 Perşembe

Arnold Boecklin

Arnold Böcklin (16 Ekim 1827, Basel - 16 Ocak 1901, San Domenico), İsviçreli ressam, heykeltıraş, süsleme sanatçısı ve grafist.
1845 ila 1857 yıllarında Düsseldorf'ta Güzel Sanatlar Akademisi'nde öğrenim gördü. Daha sonra İsviçre, Hollanda ve Fransa'ya bir çalışma gezisine çıktı. 
1850 ila 1857 yıllarında Roma'da kaldı. 1860'tan 1862'ye kadar Weimar'da Güzel Sanatlar Akademisi'nde hocalık yaptı.Böcklin; romantizmden etkilenen bir sembolisttir. 
Eserlerinde mitolojik konuları işler. Max Ernst, Salvador Dalí ve Giorgio de Chirico gibi gerçeküstücü ressamları etkilemiştir.
Arnold Böcklin'in bir tüccarın oğluydu. O 1845 den 1847 Basel çizim dersleri aldı ve Düsseldorf Johann Wilhelm Schirmer, Theodor Hildebrandt ve Rudolf Wiegmann yılında Sanat Akademisi'nde okudu.

 1850 ile 1857 yılına kadar o Eski Ustalar ele Roma, aralıklı olarak çalıştı. Orada yedi yıllık zaman içinde, Gaspard Dughet ve Franz Dreher,in güçlü bir etkisi altındaydı.

İtalya'ya döndü, Napoli ve Pompeii,i ziyaret etti. Bu süre zarfında onun net hatlar ile farklı stil ve onun resimlerinde mitolojik efsanevi yaratıkların bir dünyada gösterilen hangi onun renklerin yoğun parlaklığı tamamladı.

Ferdinand Hodler, Lovis Corinth ve Max Klinger en Böcklin'in Alman sembolizm bir lider. Böcklin'in Ayrıca taslak sözleşmeler için Köln Çikolata Fabrikası Stollwerck arasında "Stollwerck görüntülerin toplanması ve değerlendirilmesi için Komite"de önerilen çağdaş sanatçıların, tercih edilen bir seçim oldu. Giorgio de Chirico, Salvador Dali ve Max Ernst gibi Sürrealistler Böcklin'i gördü ve övdü onu. "dahice ve ironik bir sanatçı" olarak.
Böcklin'in ölümünden sonra, Otto Weisert,i yarattı.
Link

Araştırma / Forschung / Research: Icik Yakup

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder