24 Temmuz 2012 Salı

Fernando C. Amorsolo

Ressam Fernando Amorsolo y Cueto (30 Mayıs 1892 - 24 Nisan 1972) Filipinler'de resim tarihinin en önemli sanatçılarından biridir. Amorsolo kırsal Filipin manzara portre ressamı. O, halk, ışık kullanımı işçiligi ve ustalıgı ile tanınır. Paco, Manila,da doğmuş, 1909 yılında Liceo de Manila Sanat Okulu,ndan diploması bulunuyor.

Fernando Amorsolo May 30, 1892 tarihinde Manila,nın İspanya egemenliği altında olan Paco semtinde doğdu. Amorsolo, bir kamu okulunda okudu ve okuma ve yazmayı İspanyolca dili de evde alıyordu. Camarines Norte,de çocukluk geçirdi. Babasının ölümünden sonra, Amorsolo ve ailesi Don Fabian de la Rosa, annesinin kuzeni ve bir Filipinli ressam olarak yaşamak icin Manila,ya taşındı. 13 yaşındayken, Amorsolo sonunda savunucusu ve Amorsolo resminin kariyer rehberi olacak De la Rosa, bir çırak olarak girdi. 
Onun resminin Leyendo El Periodico Bazar Escolta, Asociacion Internacional de Artistas tarafından düzenlenen bir yarışmada ikinci oldu zaman genç bir ressam olarak Amorsolo ilk başarısı, 1908 yılında geldi. 1909 ve 1914 yılları arasında Amorsolo resim ve çizimleri onur kazandırdı.  O, daha sonra Liceo de Manila, Sanat Fakültesine girdi.

Liceo,dan mezun olduktan sonra, Güzel Sanatlar ve Filipinler 'Okulu Üniversitesi'ne girdi. Üniversitedeyken, Fernando Amorsolo,nun birincil etkilendigi ressamlardan Diego Velázquez, John Singer Sargent, Anders Zorn, Claude Monet, Pierre-Auguste Renoir, ama çoğunlukla onun çağdaş İspanyol ustaları Joaquin Sorolla Bastida ve Ignacio Zuloaga idi.  
Amorsolo sanat okulu sergisinde yarışmalara katıldı ve birincilik ödülü kazandı. Amorsolo 1914 yılında Filipinler Üniversitesi,nden bir madalya ile mezun oldu.

Filipinler Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra, Amorsolo Pasifik Ticaret Şirketi bir baş sanatçı olarak, Bayındırlık Bürosu için bir teknik ressam olarak çalıştı, ve o işe Filipinler Üniversitesi (bir part-time öğretim görevlisi olarak 38 yıl).

Eserleri daha sonra Independent, Filipin Dergisi Filipin yayınlar, Telembang, El Renacimiento Filipinli ve Excelsior için karikatür ve illüstrasyonlar, ticari tasarımlar, romanlarında, kapak ve çocuk kitaplarının sayfalarında yer aldı. 
1938 den 1952,ye kadar Güzel Sanatlar Filipinler Kolej Üniversitesi direktörü oldu.

1972 yılında ölümüne kadar diyabet, katarakt, artrit, baş ağrısı, baş dönmesi ve iki oğlunun ölümü, işlerin yogun yürütülmesi etkiledi. Ona bir ameliyat yapıldı. İki ay Manila St Luke Hastanesinden taburcu edildikten sonra, 24 Nisan 1972 tarihinde 79 yaşında kalp yetmezliğinden öldü.

Dört gün ölümünden sonra, Amorsolo ardından Cumhurbaşkanı Ferdinand Marcos tarafından Filipinler Kültür Merkezi'nde ilk Ulusal Sanatçı olarak onurlandırıldı. Yaşamı boyunca, Amorsolo iki kez evlendi ve 14 çocuğu vardı.

Amorsolo genellikle en iyi geleneksel Filipin gelenekleri, kültür, festival ve meslekleri tasvir ve ışıklı manzaralar ile tanınır. Onun varligi Filipin ulusal kimliğin oluşumu için önemli idi.

Amorsolo çalışmalarınım hacmi 10.000 'den fazla parçaya ulaştığı sanılıyor. Amorsolo ismi sözden öte, çağdaş Filipin sanat ve sanatçılar üzerinde önemli bir etkisi oldu.
2003 yılında, Amorsolo çocukları onun tarzı ve vizyonu teşvik ve eserlerinin korunması ve teşviki yoluyla ulusal mirasının korunması, Fernando Amorsolo mirasını korumaya adamıştır Fernando C. Amorsolo Sanat Vakfı kuruldu.
Link

Araştırma / Forschung / Research: Icik Yakup

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder