17 Temmuz 2012 Salı

Everett Raymond Kinstler


Everett Raymond Kinstler çizgi roman, kitap ve dergi illüstrasyonları yanı sıra kağıt, kitaplar için kapaklar, yüzlerce çizim, 16 yaşında kariyerine başladı. 

O, bir New York'lu. Çizgi roman sanatçıları "altın çağı" döneminin biri olarak, Gölge ve Doc Savage gibi dergiler için yaptığı illüstrasyonlar, pop sanat okulu,nu etkilemiştir.

O daha sonra 1969'dan 1974'e kadar sanat öğretti.O, Sanat Öğrencileri Birliği,nde okudu. Kinstler sonuçta portre ressamına geçiş yaptı ve aynı zamanda ülkenin en önemli portre ressamlarından biri olarak bilinmektedir. Kinstler, ayrıca manzara ve suluboya,ya zaman ayırdı.

Kinstler en fazla 1200 portreleri arasında Tony Bennett, Carol Burnett, James Cagney, Betty Ford, Gene Hackman, Katharine Hepburn, Lady Bird Johnson, Paul Newman, Peter O'Toole, Gregory Peck ve John Wayne gibi ünlü kişilikler vardır. 

Bunun yanı sıra daha bir cok kurum-kurulus ve yöneticilerinin potrelerini yapmıstır.

Kinstler ülkenin tarihinde bir sanatçı olarak Başkanları - Richard Nixon, Gerald R. Ford, Jimmy Carter, Ronald Reagan, George HW Bush, Bill Clinton ve George W. Bush - onun için poz vermistir. Ford ve Reagan portreleri resimleri Beyaz Saray,da bulunmakta.

1983 ve 2002 yılında Lyme Sanat Akademisi Koleji, Rollins Koleji tarafından fahri doktora ünvanı verildi. Ulusal Portre Galerisi, Washington, DC, kendi daimi koleksiyonuna onun orijinal eserinden 75. satın aldı. Ayrıca Metropolitan Sanat Müzesi, Amerikan Sanatı Butler Institute, Brooklyn Müzesi, vb temsil edilir.

Üyelikler şunlardır: Tasarım Ulusal Akademisi (NA), Amerika Müttefik Sanatçılar, Amerikan Suluboya Derneği, Amerika Pastel Derneği (Hall of Fame), Audubon Sanatçılar, Boston Copley Derneği (yaşam), Ulusal Sanat Kulübü.

1999 yılında, Kinstler, National Portrait Gallery, Smithsonian gelen en yüksek
Copley Madalyası onur  aldı. Son portre komisyonları Tony Bennett, Donald Trump, Sandy Weill (Weill-Cornell Tıp Merkezi), National Portrait Gallery Tommy LaSorda, Christopher Plummer ve Belediye Başkanı Rudolph Giuliani,nin portreleri yer alıyor.

Link

Araştırma / Forschung / Research: Icik Yakup

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder