28 Ocak 2012 Cumartesi

Raif Yazici


Ressam Raif Yazıcı Samsun’un Ladik ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Ladik’te, liseyi Erzincan Askeri Lisesi’nde tamamladı. 1961 yılında Kara Harb Okulu’ndan İstihkam Subayı olarak mezun oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Türkiye’nin çeşitli yörelerinde uzun yıllar görev yapan Raif Yazıcı, 1993 yılında Albay rütbesiyle emekli oldu.

Resim yapmaya daha çocukluk yaşlarında ilgi duymaya başlayan Raif Yazıcı, Ladik’deki Akpınar Köy Enstitüsü’nde, Kara Harb Okulu’nda ve emekli olduktan sonra İzmir’de atölye çalışmalarında bulundu. Birçok resim yarışmasına katılan ve ödül kazanan sanatçının eserleri çeşitli sanat kataloglarında yayımlandı. TRT-INT ve SkyTV televizyonlarında resim sanatı ile ilgili söyleşilere katılan Raif Yazıcı, çalışmalarına İzmir, Narlıdere’deki atölyesinde devam etmektedir.

Sanatçı, Hareketli Deniz isimli eseriyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın Türkiye genelinde açtığı resim yarışmasında 630 resim arasında ilk elliye girmeyi başarmıştır. Bu resim Deniz Kuvvetleri’nin resim kataloğunda da yayımlanmıştır. Raif Yazıcı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 2005 yılında düzenlediği 85. Yıl Milli Egemenlik Yağlıboya Resim Yarışması‘na iki eseriyle katılmış ve Çanakkalem isimli tablosuyla Jüri Özel Ödülü‘ne   layık görülmüştür. Yarışmaya katıldığı Devrimler isimli diğer tablosu ise sergilenmeğe değer   bulunmuştur. Sanatçının akrilik bir çalışması, 2007 yılında Kültür Bakanlığı 68. Devlet Resim ve Heykel Yarışması‘nda sergilenmeye değer   bulunmuştur. Raif Yazıcı, 2008 yılında Güney Deniz Saha Komutanlığı’nın düzenlediği Resim ve Heykel Yarışması’nda Çanakkale – 18 Mart isimli eseriyle de birincilik ödülünü kazanmıştır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme