26 Ocak 2012 Perşembe

Icik Yakup


Yakup ICIK Güzel Sanatlara-Dünya Edebiyatina ve Veciz Sözlere ilgi duyar. Şair Kimdir? Şiir Nedir? sorularının yanıtını kendince arastırmaya baslarken 'Şair,toplumlarda fertlerin söylemek istediği ama söyleyemediğini söyleyendir/yazandır. ' cevabı ile şiire yöneldi(1977) . Rahmetli İsmail Tarhan ve hala hayatta olan(Dayısı) A. Yağmur Tunalı şiirleri etisinde kaldı. 
Yakup İcik 04.07.1960 yılında Kayseri/Yahyalı ilcesinde dünyaya geldi. Eğitimini memleketi Yahyalı,da bitirdi. Ankara Üniversitesinde altı yil görev yaptı ve istifa edip evlenerek Almanya,ya yerlesti. İlk şiiri(1984) Türk Edebiyati dergisinde bir dörtlük olarak yayınlandı. 

Yurt dışında yaşayan şair bir çok şiirleri Almanca ve İngilizce daha sonra bir cok dillere çevrilerek alman kültür-edebiyat gazetelerinde yer aldi. Ayni zamanda sairin 2003-2005 arasi Karakalem calismalari mevcuttur. Bir çok Alman Kültür-Edebiyat portallerinde (almanca) aşk şiirleri referans olarak gösterildi. 

Bir kaç arkadaşı ile birlikte bir süre aylık, sosyal-kültürel dergi çıkartti, aynı derginin yazı işleri sorumluluğunu yaptı. Derginin yazılımından, basımından ve dağıtımına kadar emek verdi, ne yazık ki ekonomik sebeplerden dolayı yayın hayatı kısa sürdü. 

Almanya Niedersachsen eyalati Melle şehri Türk Alman Dostluk Calısması yönetim kurulu üyesi. Şair Evli üç çocuk babasıdır.

Eserleri: 1 siir kitabi" VARIMIZ YOGUMUZ CILEMIZ ve GÖZYASIMIZ" ve Yedi (7) antoloji (Siir) kitab
ı mevcut.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder