4 Ağustos 2012 Cumartesi

Ilayaraja

Ressam Ilaiyaraaja, 2 Haziran 1943 tarihinde Gnanadesikan doğumlu. 
Esas Tamil Film Sektöründe, bir Hint filmi besteci, şarkıcı ve söz yazarıdır. 
Hindistan'da seçkin müzik bestecilerinden biri olarak kabul edilir. 
Ilaiyaraaja aynı zamanda bir enstrüman, şef, şarkıcı ve söz yazarı. 
Bugüne kadar, o 4500 fazla şarkı besteledi ve özellikle Hint filmleri için yaptığı plan puanlama için alkışlanan biri olmanın 30 yıldan fazla süren kariyeri çeşitli dillerde fazla 950 Hint filmleri için film müzikleri sağladı. 
Onun şarkıları ve arka plan skoru birçok filmlerin başarısında çok önemli rol oynamıştır. 
Hindistan'da ortaya çıkmış en popüler bestecilerinden biridir.

Ilaiyaraaja 1970'lerin sonundan beri Güney Hint sinemasında film müziği önemli bir besteci olmuştur. 
Eserleri Tamil ağırlıklı olarak, aynı zamanda Telugu, Malayalam, Kannada, Hintçe ve Marathi 1 film çok sayıda film müziğine imza  attı. 
O entegre halk lirizm (Tamilce) ve Güney Hint müzik mainstream içine geniş Batı müzikal duyarlılıklarını tanıttı. 
Müzik, Londra Trinity College klasik gitar bir altın madalya, 1993 yılında Londra'nın Walthamstow Town Hall, Royal Filarmoni Orkestrası tarafından da tam bir senfoni oluşturmak için secilen ilk Asyalı oldu. 
2003 yılında, bir BBC, uluslararası kamuoyu yoklamasına göre, 155 ülkeden gelen insanların tüm zamanların dünyanın en büyük 10 en popüler şarkılar 1991 film Thalapathi dördüncü onun kompozisyonu "Rakkamma Kaiya Thattu" seçti. 
"İtalya'da Canlı Müzik Yolculuğu" O da Just Plain Folks Müzik Organizasyon, dünyanın en büyük halk müziği örgütüdür ve onun için üçüncü durdu temelinde ABD En İyi Hint albümü Müzik Ödülleri kategorisinde aday gösterildi.

Malayalam filmler onun odak kayması ise 2000'li yıllarda, o, dini ve adanmışlık şarkılar, bir oratoryo, ve dünya müziği de dahil olmak üzere non-film müziği çeşitli oluşur. O, Hindistan'ın dört Ulusal Film Ödülü kazandı; iyi Arkaplan Puan için En İyi Müzik Yön ve biri için üç ve Hindistan Hükümeti prestijli Padma Bhushan Ödülü'nü almıştır. Ayrıca 2004 yılında NTR Ulusal Ödülü aldı.
Link

Araştırma / Forschung / Research: Icik Yakup

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder