5 Ağustos 2012 Pazar

Cao Yong

Ressam Cao Yong 1962 yılında, Çin'de sıkıntı içine doğdu. 
Kültür Devrimi sırasında, ailesi nedeniyle cok zorluklarla karşılaştı. 
Cao Yong beş yaşında, kendisini bir inşaatta çakıl ağır sepet taşıyan feribotlarda buldu.
Hatta bir cukurun cökmesi sonucu ölümden kıl payı kurtuldu.

O zor yıllarda barış ve teselli bulduğu tek sey çizim ile oldu. 
Onbir yaşında, o Pekin'den tanınmış bir sanatçı ile çalışmaya başladı. 
Sanat malzemeleri satın almak için, sık sık onun giysileri rehin kalırdı. Genç sanatçı inatçı Cao Yong karşı mücadele etmek olduğunun farkındaydı.

Fakat Cao Yong olağanüstü sebat ile boyamaya devam etti. Onaltı yaşındayken beş ilde en yüksek puanlama ile, Sanat Üniversitelerine rekabetçi olmasindan dolayı ulusal sınav hakkı aldı. Yine de, tüm üniversiteler, onun aile geçmişini reddetti. 
Bir yıl sonra, yine sınava girdi ve nihayet Henan Üniversitesi,ne başvurdu. Ideolojinin hakim olduğu bir ortamda her zaman bir serseri, Cao Yong da bir üniversite öğrencisi olarak sürekli zulme karşı karşıya kaldı, ama yine de onun sanat dersleri mükemmelleşti ve 1983 yılında BFA aldı.

Mezun olduktan sonra Cao Yong Tibet Üniversitesi'ndeki en genç sanat profesörü oldu. Tibet'te yedi yıl boyunca, o izole dağlık güzelliği ve kendine özgü kültürüne kendini adamış. Sadece bir atı, bir köpek ve avlanmak için silah eşliğinde Tibet,te Cao Yong tarih öncesi kaya resimleri incelemek için neredeyse bir yıl boyunca ıssız dağ mağaralarda yalnız yaşıyordu.

Cao Yong,un1989 yılında Pekin'de ilk tek kişilik gösterisi sergilendi resimleri, dikkate değer bir dizi ile sonuçlandı. Sergi, bir anlık başarı oldu ve olay Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika'dan büyük uluslararası haber ajansları tarafından duyurulmustu. 
Ancak, bu ünlü sanat gösterisine Çinli yetkililer alarma gecirdi. Pekin polisi el koydu ve Cao Yong resimlerini yaktı, sonra da onu tutukladılar. Fakat Cao Yong kaçmayı başardı. 
Nişanlısı Aya Goda, bir Japon sanat öğrencisi ile, o da kaçak olarak tehlikeli bir sekiz aylık yolculuğa başladı. Son olarak, Japon Büyükelçiliği yardımıyla, çift Japonya'ya kaçtı.

Bu yolculuk "Escape Aya Goda" tarafından bir kitap ile tanımlanmıştır. Bungeishunjuu Yayıncılık tarafından 1995 yılında Japonya'da yayınlanan, Kaçış Kodansha Kitap Yayınları, Japonya'nın en prestijli kitap ödülü Dışı Fiction Büyük Ödülü verildi.

Cao Yong bir mezar kazıcısı olarak çalışıyor ve küçük resim komisyonları alarak Japonya'da bir hayata başladı.

Ama onun yeteneklerini çok muazzam duvar resimleri, çok daha büyük komisyonlar yapmasi cevrenin ilgisini çekti. Birkaç yıl içinde, Cao Yong ülkenin en onurlu duvar ressamı olarak tanındı; yaptığı duvar resimleri şık ticari binalar, yüksek sınıf mağazalar, ve Japonya'da da tören sitelerini süsledi. 
Bu arada, Cao Yong tarihinden sonra onun iyi çalışmaların bir vücut oluşturmak üzere, Tibet resimlerinde tutkuyla çalışmaya devam etti. Tokyo'nun önde gelen müze ve sanat galerilerinde sergilendi. Cao Yong sanatı milletin sanat dünyasına ısık verdi, Japon basını tarafından göklere cıkarıldı.

1994 yılında, sert zorluklar nedeni ile Cao Yong Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti. Özgür ruhlu Amerikan halkına ve farklı ve enerjik bir toplum diye esinlenen sanatçı, yeni deneyimler ve duygular yansıtan, çalışma yaşamının en üretkeni olmak için yeni isine başladı. 
Toplayıcıları onu şevkle karşıladı. 1999 yılında iki yıldan biraz da onun sanat yayıncılık şirketi Cao Yong Editions A.Ş. kuruldu. Cao Yong Amerika'nın en cok eserleri toplanan ve yaşayan sanatçılardan biri haline gelmiştir. Olusturdugu bir pazarla Japon Kanada ve Avrupa pazarlarına doğru genişlemektedir.
Dünyanın dört bir yanındaki izleyici Cao Yong,un olağanüstü çalışmalarına ayakta alkışlayarak yanıt vermektedir.
Link

Araştırma / Forschung / Research: Icik Yakup

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder